Informace
Syndrom stárnoucího muže označuje soubor projevů, které souvisejí s poklesem hladiny mužského hormonu testosteronu v těle. Říká se mu také andropauza nebo lidově „mužský přechod“, což je však nepřesné označení. K postupnému úbytku testosteronu u mužů dochází přirozeně už zhruba od věku 30 let, příznaky andropauzy ale muži pocítí obvykle po padesátce. Projevy mohou být různě intenzivní a velkou roli hraje i to, zda je konkrétní muž subjektivně vyhodnotí jako problém, který ho omezuje.
Jaké jsou příznaky andropauzy
Syndrom stárnoucího muže provázejí hlavně změny v sexuální oblasti. Muži mají následkem poklesu hladiny testosteronu méně sexuálních myšlenek, méně ranních erekcí a častější erektilní dysfunkce. Méně specifické příznaky andropauzy zahrnují celkový pocit nižší výkonnosti, úbytek energie, větší únavu, někdy sklíčenost. Nižší hladina testosteronu u některých mužů může zapříčinit i nervozitu, úzkost, pocity méněcennosti a poruchy spánku.
Kdy vyhledat androloga
Každý muž po padesátce by měl absolvovat pravidelné preventivní prohlídky na urologii/andrologii. Jsou hrazené zdravotními pojišťovnami a jsou zcela bezbolestné. Při prohlídce dokáže lékař rozpoznat příznaky syndromu stárnoucího muže, probere s pacientem, jak moc jsou pro něj nepříjemné či omezující, a společně se domluví na nejvhodnější terapii. Pokud se u vás začne projevovat erektilní dysfunkce, kontaktujte lékaře raději hned. Problémy s erekcí mohou signalizovat i závažnější onemocnění.
Jak diagnostikujeme a léčíme syndrom stárnoucího muže
Syndrom stárnoucího muže diagnostikujeme poté, co vyloučíme, že popisované příznaky jsou spojené s nějakým konkrétním onemocněním. Pokud je to pro klienta vhodné, využíváme v léčbě syndromu stárnoucího muže substituční hormonální terapii, při které je do těla uměle vpravován testosteron, a to buď v tabletách, náplastech, nebo injekčně. Důležité v procesu terapie syndromu stárnoucího muže je aby klient přijal proces stárnutí jako přirozený jev a naučil se respektovat změněné potřeby svého těla.