Syndrom dráždivého měchýře, jinak OAB syndrom čili syndrom hyperaktivního měchýře (z anglického overactive bladder) označuje obtíže v oblasti jímání moči, které nastávají v důsledku přecitlivělosti močového měchýře. Dle dostupných statistik trpí syndromem dráždivého měchýře asi desetina populace. V nižším věku se dráždivý močový měchýř vyskytuje spíše u žen, s rostoucím věkem se vyrovnává počet postižených žen a mužů.
Jaké jsou příčiny a projevy syndromu dráždivého měchýře
Příčinou syndromu dráždivého měchýře je narušený mikční reflex. Zatímco u zdravého měchýře nervová zakončení vysílají signál k vyprázdnění při naplnění měchýře, u dráždivého měchýře odchází signál k vyprázdnění, aniž by byl močový měchýř naplněn. K rozvoji syndromu hyperaktivního močového měchýře negativně přispívají některé faktory související se životním stylem, jako je obezita, nadměrná konzumace alkoholu a kofeinu a kouření.
Syndrom dráždivého měchýře se projevuje častým nucením na močení, naléhavým nucením, které lze těžko oddálit, a nucením na močení v noci. Někdy v souvislosti s dráždivým měchýřem dochází k inkontinenci a někdy si klienti stěžují také na bolest v podbřišku, která může souviset s náplní močového měchýře.
Kdy vyhledat urologa
Urologa vyhledejte při jakýchkoli trvalejších problémech s jímáním moči. Kvalifikovaný urolog má dostatek možností, jak vám pomoci problém zmírnit či úplně odstranit. Navíc, příznaky hyperaktivního močového měchýře jsou stejné jako příznaky závažnějších onemocnění, konkrétně zánětu močových cest, karcinomu močového měchýře či močových kamenů. Zanedbání léčby může velmi znepříjemnit nebo dokonce přímo ohrozit pacientův život./karcinomy-mocoveho-mechyre/
Jak diagnostikujeme a léčíme syndrom dráždivého měchýře
S ohledem na shodné příznaky syndromu dráždivého měchýře a závažnějších onemocnění je vyšetření klientů, kteří přicházejí s obtížemi s jímáním moči, komplexní. S klientem uděláme anamnézu, odebereme vzorky krve a moči a provedeme sonografické vyšetření močových cest. U mužů vyšetřujeme i prostatu, ženám doporučujeme podstoupit i gynekologické vyšetření.
Při diagnostice syndromu dráždivého měchýře ve spolupráci s klienty využíváme tzv. mikčního deníku, tedy záznamů o frekvenci a charakteru močení. Při urodynamickém vyšetření můžeme změřit tlak a impulzy v močovém měchýři během močení.
Základem léčby dráždivého měchýře je behaviorální terapie, tedy změna návyků. Doporučujeme omezit pití alkoholu a kofeinových nápojů, vynechat kořeněná jídla a citrusové plody, upravit pitný režim, nepít před usnutím, jíst dostatek vlákniny a u klientů s nadváhou snížit hmotnost. Součástí změn v návycích je i trénink močového měchýře a doporučujeme i cvičení k posílení svalů pánevního dna.
Farmakologická léčba syndromu dráždivého měchýře zahrnuje podávání léků, které ovlivňují nervová zakončení v močovém měchýři. V některých případech může při léčbě dráždivého měchýře pomoci elektrostimulace. Operativní řešení jsou spíše výjimečná a zvažujeme je pouze v případě, kdy nepomáhá konzervativní léčba a zároveň potíže s dráždivým měchýřem významně snižují kvalitu života klienta.