Jak se projevuje
Erektilní dysfunkce se projevuje neschopnosí udržet ztopoření penisu v dostatečné tuhosti a/nebo po dostatečnou dobu nutnou pro uspokojivou sexuální aktivitu. Subjektivní pocity a objektivní stav erektilní funkce se mohou u jednotlivých pacientů významně lišit a nemusí korespondovat s vnímáním dysfunkce jako problému.
Jelikož poruchy erekce mohou být signálem závažnějších onemocnění, jako jsou například cukrovka, ischemická choroba srdeční, osteoporóza a další, je při opakujících se či trvalých potížích s erekcí vždy na místě navštívit lékaře.
Kdo je ohrožen
Nějaký druh potíží s erekcí, byť třeba jen dočasných, zažije během života většina mužů. Podle údajů České urologické společnosti se erektilní dysfunkce vyskytuje u více než poloviny mužů straších 50 let.
Příčiny poruch erekce mohou být organické nebo psychogenní. Nejčastější přímou příčinou erektilní dysfunkce je nedostatečný přívod krve do penisu k udržení erekce.
Většímu riziku vzniku erektilní dysfunkce jsou vystaveni kuřáci, diabetici, pacienti s aterosklerózou a pacienti po operacích v pánvi. Poruchy erekce se mohou objevovat také jako vedlejší účinek některých léků, například na snížení krevního tlaku.
Jak probíhá vyšetření a diagnóza
Základem vyšetření je důkladná anamnéza – zjišťujeme celkový stav organismu, chronická onemocnění, chronickou medikaci. Důležitým pomocníkem je dotazník erektilních funkcí IIEF.
Při fyzikálním vyšetření dále pozorujeme celkovou konstituci, rozvoj sekundárních pohlavních znaků, distribuci podkožního tuku, ochlupení. Vyšetřujeme citlivost zevního genitálu, hráze a kůže v dolní části páteře na dotyk a chlad, velikost varlat a jejich konzistenci. Při vyšetření konečníkem posuzujeme velikost, tvar a konzistenci prostaty, semenných váčků, napětí análního svěrače a výbavnost bulbokavernózního reflexu (reflex založený na nervovém spoji mezi penisem a mužskou párovou žlázou ústící do močové trubice).
Nedílnou součástí diagnostiky je laboratorní vyšetření krve, kde hodnotíme zastoupení jednotlivých hormonů.
V některých případech je andrologické vyšetření doplňováno vyšetřením kardiovaskulárního aparátu specialistou.
Jak léčíme
Léčba poruch erekce je komplexní. Využívá se metod psychologických, léčiv, mechanických pomůcek, rázové vlny a okrajově někdy i chirurgických řešení.
V rámci naší kliniky máte možnost využít ošetření pomocí rázové vlny. K léčbě budeme používat Fokusovanou rázovou vlnu STORZ MEDICAL DUOLITH SD1 T-TOP. Jedná se o nejmodernější dostupnou rázovou vlnu na trhu. Nová technologie umožňuje zkrácení aplikace až na polovinu času. Jedna procedura obvykle trvá kolem 10 – 15 minut a je nutné procedury opakovat ve stanovených intervalech. Než přijde na řadu vlastní léčba, je důležité lokalizovat bolestivé místo. Místo lokalizujeme pomocí aplikátoru nebo pohmatem. Na bolestivé místo aplikujeme ultrazvukový gel, který zajistí cílený přenos energie rázové vlny a zamezí tím ztrátě energie během přenosu. Následně se pak aplikátorem přenáší rázová vlna cíleným pohybem nad bolestivým místem.
Chirurgické zákroky k léčbě erektilní dysfunkce spočívají buď v implantaci penilních protéz, nebo v úkonech zlepšujících kvalitu prokrvení topořivých těles. V dnešní době, díky široké dostupnosti a účinnosti léčiv, je chirurgická léčba jen okrajovou záležitostí.