Peyronieho choroba je onemocnění, při kterém v penisu dochází bez zjevné příčiny k jizvení a vzniku fibrotické tkáně (zmnožení tkáně). Jako by tkáň obalů topořivých těles reagovala na poranění, přitom k zjevnému poranění nedošlo. Nejčastěji pozorovaným vnějším znakem Peyronieho choroby je zakřivení penisu při erekci, které je způsobené tuhými fibrotickými plaky. Peyronieho choroba postihuje nejvíce muže mezi 40. a 60. rokem věku, ale může se objevit i u mladších.
Jaké jsou příčiny a projevy Peyronieho choroby
Přesné příčiny rozvoje Peyronieho nemoci nejsou zcela jasné. Nejpravděpodobnějším, ale ne jediným důvodem, proč začne tkáň obalů topořivých těles tvořit jizvy, jsou opakovaná mikroporanění na cévní úrovni, ke kterým dochází při pohlavním styku. Rizikovými faktory jsou nedostatek vitamínu E, cukrovka, vysoký krevní tlak a zúžení cév (ateroskleróza). Nepříznivý vliv může mít poranění penisu a nebo lékařské zákroky v oblasti močové trubice.
Fibrotické plaky se při Peyronieho chorobě nejčastěji objevují na horní straně penisu, ale mohou být lokalizované i jinde. Vedle fyzických změn v podobě vzniku jizevnaté tkáně a následného zakřivení penisu při erekci se onemocnění projevuje lehkou až střední bolestí během pohlavního styku. Poměrně častým průvodním jevem Peyronieho choroby je erektilní dysfunkce. Peyronieho choroba se rozvíjí postupně. První zánětlivá fáze se projevuje větší bolestivostí při erekci a pohlavním styku. V dalších fázích, kdy už je dokončena stavba fibrotických plaků, bolest obvykle ustává, ale zůstává zakřivení penisu a poruchy erekce.
Kdy vyhledat androloga
Kontaktovat lékaře je na místě, jakmile je s vaším penisem, erekcí či ejakulací „něco jinak“. Zatvrdliny tkáně a nezvyklé zakřivení penisu při erekci jsou důvodem k návštěvě androloga i v případě, že nejsou bolestivé. Řada urologických a andrologických problémů, včetně závažných onemocnění, se může projevovat vzájemně zaměnitelnými příznaky. I zdraví muži by měli absolvovat pravidelné preventivní prohlídky. Preventivní vyšetření na urologii/andrologii je neinvazivní a bezbolestné a je hrazené zdravotními pojišťovnami.
Jak diagnostikujeme a léčíme Peyronieho chorobu
V anamnéze nás v souvislosti s Peyronieho chorobou zajímá doba trvání obtíží, stupeň bolestivosti, případná poranění či zákroky v oblasti penisu, výskyt podobných onemocnění v rodině klienta i subjektivní vnímání vlivu obtíží na sexuální život. Stupeň zakřivení penisu při erekci je vhodné zdokumentovat fotografií, kterou ukážete lékaři. Součástí vyšetření je dále fyzikální vyšetření a sonografie penisu pro zmapování zatvrdlin.
Při léčbě Peyronieho choroby vybírámé léčiva, která cílí na rozpouštění fibrotického plaku. Lze je aplikovat perorálně nebo injekčně do místa plaku. Další neinvazivní možností léčby je terapie rázovou vlnou. Není-li konzervativní léčba účinná a onemocnění stále komplikuje pacientovi život, je na místě chirurgické řešení, kterým se zkorigují deformace a zakřivení penisu.
Objednat se můžete telefonicky na +420 225 990 999, poslat e-mail na recepce@uromedico.cz nebo můžete vyplnit kontaktní formulář níže. Jsme tu pro vás.